پلی اتیلن گلایکول چیست؟

پلی اتیلن گلایکول یا به طور خلاصه PEG، پلی اتری است که از ساختارهای (-O-CH2-CH2-) تشکیل شده است و معمولاً در بسیاری از پروژه های تحقیقاتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. PEG ها معمولاً به عنوان پلی اکسی اتیلن (POE) و پلی اتیلن اکسید (PEO) شناخته می شوند. ساختار ساده آن ها که فقط از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است منجر به ترکیبات بی خطری شده است که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

PEG ها از طریق پلیمریزاسیون اتیلن اکسید سنتز می شوند، ساختار پلیمری دارند و مجموعه خواص متفاوتی نسبت به اتیلن گلایکول ایجاد می کنند. علاوه بر این، ساختار ساده PEG ها، آن ها را از ترکیبات مشابه مانند پروپیلن گلایکول و پلی پروپیلن گلایکول جدا می کند. دو ترکیب فوق الذکر مشتقات پروپیلن اکسید هستند که در هنگام پلیمریزاسیون، خصوصیات فیزیکی متفاوتی در مقایسه با پلی اتیلن گلایکول به خود اختصاص می دهند.

روشی که در آن PEG ایجاد می شود، تنوع گسترده ای در خصوصیات فیزیکی آن ایجاد می کند. با کنترل اندازه ی آن (وزن مولکولی و توزیع اندازه)، می توان طیف گسترده ای از خصوصیات فیزیکی را به دست آورد.

این ویژگی های بی شمار منجر به کاربردهای گسترده ی این ماده در صنایع داروسازی و بهداشتی شده است. علاوه بر این، حلالیت این ماده در آب باعث شده که به عنوان افزودنی همه کاره در صنایع مختلف به کار رود.

از پلیمرها در خانه به عنوان تمیز کننده و همچنین در صنایع غذایی به عنوان کاهنده ی میزان کف در فرآیند تولید محصولات غذایی استفاده می شود.

از پلی اتیلن گلایکول چه استفاده ای می شود؟

با توجه به تنوع خاصیت فیزیکی این ماده، تقریباً در تمام صنایع می توان از آن بهره برد. توانایی منحصر به فرد آن ها در افزایش حلالیت رنگ در محلول های آبی، باعث شده که از آن در صنایع نساجی به عنوان حامل رنگ استفاده شود. PEG ها در حفظ رطوبت استثنایی هستند. آن ها می توانند به تثبیت امولسیون ها کمک کرده و به عنوان حلال های قابل پخش در آب در محلول های آبی عمل کنند. در صنایع غذایی از این ترکیبات به عنوان مواد افزودنی برای کاهش میزان کف در فرآوری مواد غذایی استفاده می کنند. علاوه بر این، به دلیل توانایی آن ها به عنوان اصلاح کننده های رئولوژیکی در صنایع داروسازی بسیار مفید هستند.

آیا پلی اتیلن گلایکول بی خطر است؟

PEG ها به عنوان یک ماده بیولوژیکی بی اثر تلقی می شوند. به این معنی که این پلیمرها برای استفاده در مواد غذایی، کاربردهای دارویی و بهداشتی بی خطر شناخته می شوند. با توجه به ساختار و حلالیت آن در آب، به طور کلی غیر سمی تلقی می شوند.

فروش پلی اتیلن گلایکول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با توجه به نوسانات بازار برای استعلام قیمت و سفارش از طریق شماره تماس و واتس اپ 09198797950، کانال تلگرام mat_link و اینستاگرام _mat_link اقدام نمایید