سوخت زیستی
تولید سوخت زیستی

سوخت زیستی ترکیبات آلی اکسیژن دار حاصل از پسماند گیاهان می باشد.

سال هاست که استفاده از سوخت های فسیلی اثرات زیان باری برروی کره زمین گذاشته است.

پدیده هایی مثل اثرات گلخانه ای ، گرمایش جهانی ، تغییرات آب و هوایی ، افزایش آلودگی هوا و… بیشتر به خاطر استفاده از این نوع سوخت هاست.

تولید سوخت زیستی

تولید سوخت پاک بیودیزل علاوه بر آنکه خواص آن منطبق بر استانداردهای جهانی است، قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارد.

تاکنون بیودیزل به عنوان سوخت سبز جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی معرفی شده است؛ چراکه بیو دیزلها سوخت گازوئیلی پاک هستند که از منابع طبیعی مانند روغن‌های گیاهی، چربی‌های حیوانی، روغن بازیافت پخت و پز و منابع تری‌گلیسرید به دست می آیند. این سوخت به عنوان مکمل در موتورهای دیزلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کاربرد نیازی به ایجاد تغییر در این موتورها  نیست.

برای تولید این سوخت زیستی در ابتدا نانو ذرات اکسید کلسیم در بستر MCM _۴۱ سنتز و سپس از کاتالیست ساخته شده در واکنش ساخت بیو دیزل استفاده می شود. در ادامه واکنش، ترانس استریفیکاسیون انجام و در دمای ۵۶ درجه سانتی‌گراد به مدت ۵ ساعت نسبت مولی روغن به متانول بهینه سازی و به میزان ۸ درصد وزنی کاتالیست به واکنش اضافه شد.

مزایای سوخت‌های زیستی:

 • قیمت: هزینه سوخت‌های زیستی در مقایسه با بنزین و سایر سوخت‌های فسیلی کمتر است.
 • مواد اولیه: در حالی که نفت منبع محدودی است و از مواد مشخصی به دست می‌آید ولی سوخت‌های زیستی از گسترهٔ وسیعی از مواد مانند محصولات زائد، کود و دیگر مواد فرعی به دست می‌آیند. این یک گام موثر در بازیافت مواد است.
 • تجدید پذیری: تولید سوخت‌های فسیلی زمان بر است اما سوخت‌های فسیلی با تولید محصولات و جمع آوری زباله‌ها قابل تولید است.
 • امنیت: تولید سوخت‌های زیستی را می‌توان به صورت محلی تولید کرد که باعث کاهش وابستگی به کشورهای خارجی می‌شود. با کاهش وابستگی به منابع سوخت خارجی، کشور‌ها می‌توانند استفاده از منابع انرژی خود را حفظ و آن‌ها را از تأثیرات خارجی امن سازند.
 • تحریک اقتصادی: از آنجا که سوخت‌های زیستی به صورت محلی تولید می‌شوند، کارخانه‌های تولیدی سوخت‌های زیستی می‌توانند صد‌ها یا هزاران نفر از کارگران را استخدام کرده و فرصت‌های شغلی جدید در مناطق روستایی ایجاد کنند.

 

 • کاهش نشر کربن: هنگامی که سوخت‌های زیستی سوزانده می‌شوند مقدار کمتری کربن و سموم تولید کرده و جایگزین امن تری برای حفظ کیفیت جوی و آلودگی هوای پایین‌تر خواهد بود. 

معایب استفاده از سوخت‌های زیستی:

 • خروجی انرژی: سوخت‌های زیستی خروجی انرژی پایین تری از سوخت‌های سنتی دارد و در نتیجه برای تولید‌‌ همان مقدار انرژی، باید منابع انرژی بیشتری مصرف شود.
 • تولید انتشار کربن: مطالعات متعددی به تجزیه و تحلیل کربن از سوخت‌های زیستی انجام شده است، و در حالی که آن‌ها ممکن است برای سوزاندن پاک باشند، دلایل قوی وجود دارد که روند تولید سوخت از جمله ماشین آلات لازم برای کشت محصولات زراعی و گیاهان، دارای انتشار کربن سنگین است.
 • هزینه بالا: برای تصحیح و تصفیهٔ سوخت‌های زیستی به خروجی انرژی کارآمد‌تر، و برای ساخت کارخانه‌های تولیدی لازم برای افزایش مقدار سوخت‌های زیستی، سرمایه گذاری اولیه بالایی مورد نیاز است.
 • کمبود مواد غذایی: نگرانی‌هایی وجود دارد که استفادهٔ بیش از حد از گندم زار برای کشت محصولات سوخت می‌تواند بر هزینه‌های مواد غذایی تاثیر داشته باشد و احتمالا می‌تواند به کمبود مواد غذایی منجر شود.
 • مصرف آب: مقدار زیاد آب برای آبیاری مناسب محصولات سوخت‌های زیستی و همچنین برای تولید سوخت نیاز است، که می‌تواند منابع آب محلی و منطقه‌ای را تهدید کند.

مقایسه میزان آلاینده های حاصل از سوخت زیستی و سوخت فسیلی هم کربن آن:

در سوختن کامل همه سوخت های هم کربن با مول های مساوی تعداد مول کربن دی اکسید یکسانی تولید می شود. ولی آلاینده های ناشی از سوختن ناقص

سوخت فسیلی نسبت به سوخت سبز بیشتر است.

و از سوختن جرم های مساوی از سوخت سبز و سوخت فسیلی هم کربن، جرم تولیدی کربن دی کسید تولیدی از سوخت سبز کمتر از سوخت فسیلی است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با توجه به نوسانات بازار برای استعلام قیمت و سفارش از طریق شماره تماس و واتس اپ 09198797950، کانال تلگرام mat_link و اینستاگرام _mat_link اقدام نمایید