ذخیره سازی انرژی الکتریکی

ضرورت ذخیره سازی انرژی الکتریکی در ایران

ذخیره سازی انرژی الکتریکی یکی از مسائل مهم مدیریت سیستم قدرت می باشد و نیاز به ذخیره انرژی الکتریکی در کشور ایران یک ضرورت می باشد.

درکشور ما نیز، با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی، کاهش منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستاهای دورافتاده و… استفاده از انرژی های نو مانند: انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی داخل زمین دارای جایگاه ویژه ای می¬باشد.

کشور ایران در بین مدارهای 25 تا 40 درجه عرض شمالی قرار گرفته است و در منطقه‌ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد. میزان تابش انرژی خورشیدی در ایران بین 1800 تا 2200 کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است.

با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستا در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد.

با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از 5/3 کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدل¬های انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

در بسیاری از قسمتهای ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی می‌باشد و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده است ولی بطور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود 5/4 کیلو وات ساعت بر مترمربع است.

علاوه بر مطالب ذکر شده اختلاف زیاد در منحنی پیک مصرفی در ساعات مختلف شبانه روز موجب گردیده در سال های اخیر بسیاری از نیروگاه ها در کشور فقط به منظور رفع نیاز مصرف کننده در پیک مصرف ایجاد شوند و هزینه زیادی را به کشور تحمیل می¬نمایند. به وسیله ذخیره سازهای انرژی الکتریکی می¬توان توازن را بین تولید و مصرف انرژی الکتریکی ایجاد نمود.

به این معنا که در ساعاتی از شبانه روز که میزان تولید انرژی الکتریکی بالاتر از میزان مصرف است؛ مازاد انرژی را ذخیره نموده و در ساعات پیک مصرف انرژی، آن را به شبکه توزیع ارسال نمود.

از موارد دیگری که برای کشور ایران هشدار دهنده است، کاهش منابع سوخت های فسیلی در آینده ای نزدیک و به تبع آن افزایش هزینه مصرف سوخت های فسیلی به منظور تولید انرژی الکتریسیته میباشد.

از آنجایی که بخش اعظمی از انرژی الکتریکی در کشور به وسیله نیروگاه های سیکل ترکیبی و سوخت منابع فسیلی حاصل می¬گردد؛ در آینده ای نزدیک استفاده از این منابع با صرف هزینه بالا انجام میگیرد و اگر ظرف این سال ها جایگزین مناسبی به منظور تولید انرژی الکتریکی حاصل نشده باشد؛ سبب بروز مشکلات متعدد در تولید انرژی الکتریکی میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با توجه به نوسانات بازار برای استعلام قیمت و سفارش از طریق شماره تماس و واتس اپ 09198797950، کانال تلگرام mat_link و اینستاگرام _mat_link اقدام نمایید