توصیه‌های ایمنی و خطرات مواد شیمیائی آزمایشگاه

برای امنیت در آزمایشگاه نکات بسیاری باید رعایت شود که ما در مطلب توصیه‌های ایمنی و خطرات مواد شیمیائی آزمایشگاه به آن می پردازیم.

اسیدکلریدریک (HCl)

اسیدکلریدریک مصرفی در آزمایشگاه 37 درصد با دانسیته 19/1 است.

اسیدکلریدریک روی پوست بدن و دستگاه تنفسی اثر نامطلوب دارد. در اثر حرارت دادن کلرید هیدروژن (HCl) متصاعد می‌شود.
توصیه‌های ایمنی:
از تماس با پوست بدن و چشم جلوگیری شود و در صورت تماس با چشم، سریعاً با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید. به دلیل سمی بودن بخارات اسیدکلریدریک، در زیر هود از آن استفاده نمایید.

 

اسید نیتریک (HNO3)

اسید نیتریک مصرفی در آزمایشگاه 65 درصد و دانسیته آن 40/1 است. اسید نیتریک اثر نامطلوب روی پوست بدن دارد. این ماده با علامت C مشخص شده است که نشان می‌دهد اسید نیتریک باعث انهدام سلول‌های بدن و وسایل کار می‌شود.
توصیه‌های ایمنی:
از هر نوع تماس با بدن، چشم و لباس و یا تنفس بخارات آن خودداری شود و در صورت تماس با چشم کاملاً با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید.

اسید فلوئوریدریک (HF)

اسید فلوئوریدریک مصرفی در آزمایشگاه 40-38 درصد و دانسیته آن 13/1 است. به دلیل سمی بودن در اثر تنفس و قورت دادن و تماس با پوست بدن، اثرات نامطلوب شدیدی برجای می‌گذارد. اگر با پوست بدن تماس پیدا کند ممکن است خطرات جدی و زخم‌های دردناک ایجاد کند. سوختگی با این اسید تا ساعت‌ها پس از تماس با آن آشکار ن می‌شود. این ماده با علامت T+ و C مشخص شده است که نشان می‌دهد این ماده بشدت سمی است و روی پوست بدن تأثیر دارد.

توصیه‌های ایمنی:

ظرف محتوی این ماده را به‌صورت دربسته‌ و در محلی که هوای آزاد جریان داشته باشد نگاه دارید. در صورت تماس با چشم، کاملاً با آب شسته و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. هنگام کار کردن با آن، از دستکش و لباس حفاظتی ‌استفاده شود. در اثر تغییر ناگهانی، یا احساس هرگونه‌ ناراحتی، فوراً به پزشک مراجعه شود. از تماس با بدن، چشم و لباس جلوگیری نموده و بخارات آن تنفس نشود. کار کردن با آن باید زیر هود آزمایشگاه باشد. ضمناً لازم به ‌ذکر است، بخارات SiF4 حاصل از تبخیر سیلیس یا مواد خام با اسید فلوئوریدریک بشدت سمی است. در صورت تماس با پوست بدن، باید با آب معمولی به مدت 30 دقیقه پوست آلوده را شستشو داده و به پزشک مراجعه نمود.

آمونیاک (NH3)

آمونیاک مورداستفاده در آزمایشگاه 25 درصد بوده و دانسیته آن 91/0 است.
این ماده باعث تحریک پوست، چشم و تحریک دستگاه اعصاب می‌شود و دارای اثر محک قوی و سوزانندگی ملایم نسبت به‌ بافت‌های بدن است.
این ماده با علامت Xi مشخص می‌شود که نشان¬دهنده اثر نامطلوب آن بر پوست بدن، چشم و دستگاه تنفسی است.

توصیه¬های ایمنی:

از تماس با پوست بدن و چشم جلوگیری شود و بخارات آن نیز تنفس نشود. در صورت تماس با چشم، کاملاً با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه شود. از تماس با پوست و چشم جلوگیری شود و بخار آن تنفس نشود.

اگر بیمار در معرض گاز آمونیاک باشد فوراً او را از محل دور کرده و وادار به ‌استراحت شود. درصورتی‌که قطرات این ماده با چشم تماس پیدا کرد، با آب معمولی به مدت 15دقیقه شستشو داده شود و در صورت تماس با پوست بدن، پس از شستشو با آب، در محل تماس کرم‌های نرم‌کننده مالیده شود.

اگر محلول آن خورده شود، سرکه یا آب‌لیمو با آب‌میوه مخلوط شود و به‌ بیمار داده شود. ضمناً برای رفع اختلالات تنفسی بیمار نیاز به اکسیژن دارد.

کلرور آمونیوم (NH4Cl)

این ماده، اثر نامطلوب بر روی چشم دارد.

توصیه ایمنی:

گردوغبار ناشی از این ماده را تنفس نکنید.

نیترات آمونیوم (NH4NO3)

در صورت تماس با اجسامی که قابل سوختن باشند، خطر آتش‌سوزی دارد و در اثر مخلوط شدن با مواد قابل اشتعال، خطر انفجار دارد.

توصیه‌های ایمنی:

از گرما و آتش دور نگه داشته شود زیرا بخارات حاصل از آن سوزنده و قابل انفجارند. بخارات آن تنفس نشود.
این ماده با اسیدها و مایعات قابل اشتعال سازگار نیست؛ بنابراین در انبار و آزمایشگاه در مجاورت هم قرار ندهید.

اگزالات آمونیوم

این ماده با علامت Xn مشخص می‌شود که نشان می‌دهد تماس آن با بدن می‌تواند ضایعاتی به دنبال داشته باشد.

توصیه‌های ایمنی:

از تماس با چشم و پوست بدن جلوگیری شود.

 

کرومات و دی کرومات پتاسیم (K2Cr2O7 و K2CrO4)

باعث عارضه ‌در چشم، دستگاه تنفس و پوست بدن می‌شوند. این مواد سرطان‌زا بوده و در پوست ایجاد حساسیت می‌کنند. این مواد با علامت T مشخص می‌شوند که نشان‌دهنده سمیت آن‌هاست.

توصیه‌های ایمنی:

گرد آن را تنفس نکنید. در صورت تماس با دست و بدن فوراً محل تماس را با آب شستشو داده و در صورت داشتن حالت غیرعادی، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید کرومات¬های قلیائی سرطان‌زا می‌باشند.

نیترات نقره (AgNO3)

این ماده که با علامات C و O مشخص می‌شود در تماس با پوست بدن اثر نامطلوب و شدید برجای می‌گذارد و چنانچه با اجسام قابل اشتعال تماس داشته باشند خطر آتش‌سوزی به دنبال خواهد داشت.

توصیه‌های ایمنی:

در صورت تماس با چشم، کاملاً با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید. از هر نوع تماس با بدن، چشم و لباس اجتناب شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با توجه به نوسانات بازار برای استعلام قیمت و سفارش از طریق شماره تماس و واتس اپ 09198797950، کانال تلگرام mat_link و اینستاگرام _mat_link اقدام نمایید