تمیزکاری قطعات فلزی

جزئیات تمیزکاری قطعات فلزی در وان های آبکاری صنعتی

سطح قطعات فلزی معمولاً حاوی گردوخاک، گریس، پوسته های اکسیدی و مایعات خاص مصرف‌شده در فرآیند تولید است. برای تأمین چسبندگی مطمئن، بایستی هرگونه آلاینده‌ای که مانع از تماس مستقیم محلول حمام با سطح فلزی است، پاک گردد. علاوه بر این قبل از آبکاری باید شیارها و خراش‌ها و یا پوشش‌های سطحی اصلاح شوند.تمیزکاری قطعات فلزی در وان های آبکاری صنعتی انجام می گردد.

محلول‌های تمیزکاری

برای پاک کردن مواد روغنی با گریس روی سطح قطعات آن‌ها را در محلول قلیایی حاوی 20g/Lit کربنات سدیم یا پتاسیم و سپس در آب گرم غوطه‌ور می‌کنند. برای جلوگیری از خوردگی یا زنگ زدن ممکن است آبکشی در آب سرد نیز انجام بگیرد.

اکسید آهن و اکسید مس از طریق شستشو در اسیدهای معدنی رقیق حذف می شوند. پرس‌کاری به راحت کنده شدن پوسته های سطح کمک می¬کند. درصورتی‌که بعد از اسید شویی ابتدایی پوسته ها کاملاً پاک نشوند می¬توان عملیات را تکرار کرد.

لکه¬های تیره نازک را میتوان از طریق غوطه‌وری در محلول قوی سیانید پتاسیم (g/Lit7) و چند قطره مایع آمونیاک پاک کرد. پوسته های اسیدی مس و روی در مخلوط 1 جزء اسیدسولفوریک و 20 جزء آب به‌خوبی تمیز می‌شوند. برای پوسته¬های ضخیم-تر باید از محلول اسیدی غلیظ¬تری استفاده کرد. اکسید آهن روی قطعات فولادی یا چدنی به‌خوبی در محلول 6 جزء اسیدسولفوریک، 1 جزء اسید هیدرولیک و 160 جزء آب حذف می¬شود. مدت‌زمان غوطه¬وری یک دقیقه یا بیشتر است. برای پاک کردن لکه‌های اسیدی قلع یا روی از محلول قلیایی داغ استفاده می¬کنند

فرآیند جیوه دهی

در این فرآیند حدود 30 گرم جیوه را داخل ظرف شیشه¬ای ریخته و به آن 30 گرم اسید نیتریک رقیق‌شده توسط سه برابر آب مقطر، اضافه می¬کنند. برای این‌که جیوه کاملاً حل شود، مخلوط را آرام گرم کرده به آن اسید می‌افزایند. درنهایت 4 لیتر آب به محلول فوق اضافه کرده و خوب به هم می¬زنند. با غوطه‌ور کردن قطعات برنجی مسی یا نقره آلمانی در این محلول لایه¬ای نازک و براقی از جیوه سطح آن‌ها را می¬پوشاند

تمیزکاری الکترولیتی

فرآیند حذف کردن پوسته های سطحی در محلول با استفاده از جریان الکتریسیته است. در این فرآیند قطعات را از کاتد یا آند آویزه کرده و در وانی حاوی محلولی که هدایت الکتریکی خوبی دارد مثل اسید یا سیانید غوطه‌ور می¬کنند. انتخاب نوع محلول (ازنظر اسیدی یا قلیایی بودن) به موادی که باید تمیز شوند بستگی دارد.

برای تمیز کردن لکه های اضافی گریس یا اکسید، محلول قلیایی مناسب است. در اثر عبور جریان برای مدت 10 تا 15 دقیقه از محلول تمام زائده‌های سطحی حذف می گردند

تمیزکاری مکانیکی

تمیزکاری مکانیکی مکمل تمیزکاری شیمیایی و الکتروشیمیایی است. در این روش ابتدا به‌منظور پاک کردن چربی‌های سطحی قطعات را توسط محلول پتاس شستشو داده و سپس در محلول اسیدی غوطه‌ور می‌کنند. بعد از مدت‌زمان مناسبی قطعات را خارج کرده و آبکشی می‌نمایند. در این حالت با استفاده از برس سیمی (به‌صورت دستی یا سنگ دستی) می‌توان مواد زائد سطحی را به‌راحتی حذف کرد.

سطح قطعات کوچک ریخته¬گری و پرس‌کاری را می¬توان از طریق چرخاندن در داخل بشکه‌ای تمیز کرد. در این روش سطح قطعات در اثر غلتیدن روی همدیگر و سایش پاک می‌شود. از طریق ساچمه پاشی نیز می¬توان سطح قطعات را تمیز نمود. در روش دیگر قطعات را داخل بشکه حاوی ساچمه¬های فولادی که توسط الکتروموتوری حول محور قائم می¬چرخد، می‌ریزند. در این روش در اثر لغزش ساچمه روی قطعات، سطحی تمیز با درخشندگی بالا به دست می‌آید. این روش برای براق کردن سطح قطعات بعد از آبکاری نیز به کار می‌رود.

تمیزکاری قطعات فلزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با توجه به نوسانات بازار برای استعلام قیمت و سفارش از طریق شماره تماس و واتس اپ 09198797950، کانال تلگرام mat_link و اینستاگرام _mat_link اقدام نمایید